Jinekoloji

Düzensiz Adet Kanamaları

Kadınların kadın doğum uzmanlarına  en sık başvurduğu şikayet. Rahim alınma ameliyatlarının (histerektomi) en sık sebebide düzensiz adet kanamalarıdır. Tanım Menometroraji: Adet kanamasının 7 gün ve..

Devamı
Polikistik Over Sendromu

20 ila 30′lu yaşlar arasında adet düzensizliğine en sık neden olan durumdur. Ayrıca yine bu yaş hastalarda çocuk sahibi olmada zorlanmaya neden olan (infertilite) en sık karşılaşılan durum yine PCOS’d..

Devamı
Endometriozis

Endometriozis rahim iç tabakasının (endometrium) rahim dışına yerleşmesidir.  En sık  görüldüğü yerler karın içinde overler üzeri (yumurta), uterusun bağları ve karın zarıdır. Karın dışında ciltte, ak..

Devamı
Myom (Miyom)

Rahim miyomları, rahim dokusundan kaynaklanan, çapları genellikle 1-15cm arasında değişebilen iyi huylu tümörlerdir. Miyomlara bazen fibroid, leyomiyom, leyomiyomata veya fibromiyom da denmektedir. Mi..

Devamı
Yumurtalık Kisti

YUMURTALIK KİSTİ NEDİR? Hemen her kadının hayatının bir evresinde yumurtalıklarında saptanabilen ve genellikle tedavi gerektirmeyen, birbirinden farklı birçok türü olan ve hormonların etkisinde geliş..

Devamı
Endometrioma (Çikolata Kisti)

Endometriomada (Çikolata Kisti) Laparoskopik Yaklaşım Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları olarak bizlerin jinekoloji klinik pratiğimizde ve ameliyatlarımızda en sık karşılaştığımız problemlerden bi..

Devamı