Gebelik Döneminde Beslenme Rehberiniz

Değerli gebemiz, sağlık beslenme bir insanın tüm hayatı boyunca dikkat etmesi gereken bir unsurdur ve özellikle gebelik döneminde beslenme ayrıca bir öneme sahiptir. Gebelik döneminde sağlıklı beslenme hem sizin sağlıklı ve fit kalmanızı sağlayacak, hemde bebeğinizin sağlıklı gelişimini sağlayacaktır. Bu dönemde özel bir diete ihtiyacınız yoktur, fakat hem sizin sağlığınızın, hemde bebeğinizin gelişiminin yeterli olabilmesi için farklı yiyecek ürünlerinden beslenmeniz gereklidir. Bu sayede ihtiyacınız olan bir çok vitamin ve mineral karşılanacaktır. Ayrıca size ve bebeğinize zararlı olabilecek bir takım besinlerden de kaçınmanız gerekecektir. Hamile olduğunuz için fazla miktarda besin tüketmenize ihtiyacınız yoktur, şunu unutmayınki besinlerde miktardan ziyade, besin kalitesi daha önemlidir. Gebelikte sağlıklı beslenme bir çok besinin kesilmesi yerine miktarlarının değiştirilmesi anlamını taşımaktadır.

Sebze ve Meyva: Gün içinde birden fazla öğününüzde bu besinlere yer veriniz. Sebze ve meyve desteği ile yeterli vitamin ve mineral desteğini alırken, sinidirim sisteminiz için gerekli olan lifli gıdaları almış olursunuz. Bu sayede kabızlık şikayetlerinizde belirgin derecede azalma olacaktır. Sebzeleri oldukça bol yıkadıktan sonra az pişmis veya taze tüketiniz. Dondurulmuş sebze ve kurutulmuş meyvalarda önemli besin kaynaklarıdır. Özellikle kuru kayısı sinidirim sistemi aktivasyonuna neden olur ve kabızlık şikayetini önler veya azalmasına sebep olur. Özellikle brokolide fosfor bulunmaktadır, buda yeterli balık tüketimi olmayan gebelerde önemli bir kaynaktır.

Ekmek, Patates, Pirinç, Makarna, Tahıl ve Baklagiller: Bu besinler, sebzelerle beraber, günlük gıda tüketiminin ana öğünlerinden dir. Ayrıca yeterli kalori, vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Özellikle baklagiller (yeşil mercimek, nohut, fasulye v.b.) hafta en az bir kez tüketilmelidir.

Yağsız – Az yağlı et, Tavuk, Balık, Yumurta: Gebelikte mutlaka alınması gereken mineral demirdir. Demir en çok kırmızı etten karşılanmaktadır. Demir eksikliği sonucunda anemi (kansızlık) meydana gelebilmekte vu bu durum annede halsizlik, iş gücü kayb, nefes darlığı, çabuk yorulma gibi şikayetlere neden olabilmektedir. Bu yüzden az yağlı etler her gün bir öğünde mutlaka tüketilmelidir. Bu bonfile, pirzola, köfte şeklinde olabileceği gibi, dolmanın içindeki kıyma şeklindede karşılanabilmektedir. Özellikle dışarda pişirilen sakatat, kokereç gibi gıdalar tüketilmemelidir. Haftada birer gün balık ve tavuk mutlaka tüketilmelidir. Balık konserveden ziyade, taze ve özellikle deniz balığı şeklinde tercih edilmelidir. Her gün yumurta yemek faydalıdır.

Süt, Peynir, Yoğurt: Bu besinler özellikle sizin ve bebeğinizin ihtiyacı olan kalsiyum desteğini sağlamaktadır. Bu nedenle gün içinde oldukça bol tüketilmelidir. Günlük içilecek süt miktarı 300 – 400 cc civarlarında olmalıdır (Büyük su bardağı). Mümkünse yarın yağlı veya az yağlı ürünleri tercih ediniz.

Yağ ve Yağlı Yiyecekleri azaltınız !: Bir çoğumuz ihtiyacımızdan daha fazla oranda yağ tüketmekteyiz. Gebelikte yağın fazla tüketilmesi fazla kilo alımına neden olur. Yağda kızarmış besinlerden kaçınmaya çalışın. Etin üzerindeki fazla yağı atınız. Ezme, meze gibi yiyecekleri az kullanınız. Hamur, hamurlu ürünler, hamur tatlıları, tatlılar, çikolata, cipsler fazla yağ ihtiva ederler. Az tüketilmelidirler.

Vitamin ve Mineraller

Demir: Lifli sebzeler, kırmız et, kurutulmuş meyvelar, ceviz, fıstık, fındık demir ihtiva eden yiyeceklerdir. Fakat fındık, fıstık içeren çerez ürünleri sık tüketilmemelidir.

Vitamin C: Portakal suyu, domates, brokali ve patates.

Kalsiyum: Süt, peynir, yoğur, balık özellikle sardalya, ekmek, yeşil sebze, fındık.

Vitamin D: Balık, Margarin. Özellikle güneş ışığı (mutlaka güneş kremi kullanınız !).

Folik asid: Özellikle gebeliğin ilk 12 haftasında alımı, bebekte spina bifida, meningosel gibi nöral tüp defektlerini (omurgada açıklık) önler. Folik asidi yeşil, lifli sebzelerden alabilirsiniz. Fakat çok pişirmeyiniz. Fakat bu gıdaları tüketseniz bile günde 0.4 mg folik asit desteğini içeren ilaçları almalısınız.

Protein: Ortalama 60gr/gün alınmalıdır.Özellikle beyaz ve kırmızı et tercih edilmelidir.

Tuz: Gebelikte ne tuz kısıtlanmalı nede aşırı miktarda kullanılmalıdır.

Fe: Fe eksikliği anemisi olan gebelerde (I.ve III. Trimesterde Htc<33, II.trimesterde Htc<32) 60-120mg/gün (30mg/gün elementer demir) verilmelidir. Ca ve Mg , çay, kahve demir emilimini azaltır. Demir tedavisi alanlarda çinko ve bakır eksikliği olabilir

Kalsiyum: Özellikle 25 yaş altı (kemikleri hala gelişen) gebelerde ve yetersiz beslenmede söz konusu ise 600mg/gün Ca verilmelidir. Genellikle inek sütü Ca ihtiyacını karşılar.

Folat:Gebelerde 0,4mg/gün ihtiyaç vardır. Besinlerle genellikle alınır.

Çinko: Diet ile alınan çinkonun gebeliğin sağlıklı olması için önemli olduğu belirtiliyor.

Vejetaryanlar !!!: Vit B12 ve demir eksikliği gelişebilir, Dikkat.

Sağlıklı Ara Öğünler: peynir ağırlıklı veya az yağlı etli sandoviçler, salata, az yağlı yoğurtlar, havuç, erik, incir, çorba, tatlandırılmamış mısır gevreği (corn flakes), muhallebi, süt, sütlü içecekler, tatlandırılmamış meyva suları, taze meyva, haşlanmış patates v.b.

Tehlikeli Besinler !!! Küflü peynir (Listeria enfeksiyonu), pastörize edilmemiş sütler ve süt ürünleri, ciğer ve ciğer ürünleri (aşırı vitamin A yüklenmesi). Fıstık ezmesi (allerjik reaksiyon), Kılıç balığı ve köpek balığı (aşırı civa).

Düşük kilo alımı:

1kg/ay az kilo alımı(normal kiloda olan gebelerde)
0,5kg/ay az kilo alımı(obezler)
3kg/ay fazla kilo alımı aşırı kilo alımı olarak değerlendirilmelidir.