Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Endometriozis ve Çocuk Sahibi Olamama: Bilinmesi Gerekenler

Endometriozis Nedir?

Kısaca rahim içi iç tabakasının (endometrium), rahim dışı (yumurtalık, karın zarı, barsaklar v.b) bölgelerde bulunmasıdır. Endometriozis üreme çağındaki kadınlarda görülen kronik bir hastalıktır. Bazı kadınlarda hiç bir semptom görülmesede, bir çok kadında pelvik ağrı, çocuk sahibi olamama (infertilite), veya yumurtalarda çikolata kisti denilen kistler bulunur.
İnfertilitesi olan hastaların % 25 – 50’sinde endometriosis vardır. Peki endometriozis infertiliteye nasıl neden olur ? Aslında bir çok neden vardır bunlar; karın içinde ve tüplerin etrafında yapışıklıklar oluşturması, normal anatomik yapıyı bozması. Ayrıca endometriozisi olan hastalarda karın içinde biriken serbest sıvılar hem yumurta üzerine toksik etki gösterir, hemde bebek oluştuğu zaman toksik etki göstererek bebeğin rahim zarına yapışmasını engeller. Ayrıca bu zehirli sıvı tüplerin fonksiyonunuda bozar. Endometriozisi olan hastaklarda ayrıca yumurtlama problemleride görülebilir.

Peki endometriozis teşhisi nasıl konulur ?

Endometriozis teşhisi patolojik olarak, yani karın içindeki endometriozis odaklarının biyopsi yapılması sonucu konulur. Fakat bunun için laparoskopi denilen kamera ile karın içine girdiğimiz yöntemin kullanılması gerekmektedir. Tabiki bu yöntem her hastaya uygulanmaz. Şikayet şekilleride çok önemlidir. Endometriozisli hastalarda en sık görülen şikayetler: Kronik veya periodik olan pelvik ağrılar, adet döneminde belirgin deecede sancı, ilişki sırasında sancı, yumurtalarda çikolata kistleri, muayenede rahim bağlarında nodüler yapılar, kalınlaşma ve hassasiyet. Bu şikayeti olan hastalarda kuvvetle endometriozisden şüphelenilmelidir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Endometriozisde tıbbi tedavi ağrıları azaltmada etkili iken, gebelik oranlarını arttırmaz. Bunun tersine hafif ve orta düzeyde endometriozisi olan hastalarda laparoskopik cerrahi gebelik oranlarını arttırır. Özellikle yumurtalığında 4 cm ve üzeri endometrioması (çikolata kisti) olan hastalarda laparoskopik olarak kistin çıkarılması gebelik oranını arttırır. Endometriozis olan hastalarda laparoskopik operasyondan sonra gebe kalınması için en etkili yöntem klomifen veya FSH ilaçları ile beraber aşılama işleminin yapılmasıdır. Genelde 35 yaş ve üzeri kadınlarda, veya laparoskopi sonrası uygulanan tedavilere yanıt alınamaması durumunda Tüp bebek tedavisi en mantıklı seçenektir.