Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Myom (Rahim Urları) ve Laparoskopik Ameliyat

Myom Nedir?

Myomlar kadınlarda en sık görülen rahimden köken alan tümörlerdir. Nerdeyse iki kadından birinde rahimde myom bulunmaktadır. Fakat myomlar her kadında şikayete ve belirtiye neden olmaz ve genellikle zararsızdırlar.

Şikayetlerimin Myom Kaynaklı Olduğunu Nerden Anlayabilirim?

Myomların en sık gösterdiği belirti aşırı adet kanamasıdır. Bunun dışında kasık ve karın ağrıları, bele vuran ağrılar, karın şişliği ve bel ağrısı yapabilirler. Ayrıca sık idrara çıkma ve kabızlık gibi problemlerede neden olabilirler.

Myomlar yerleşim yerine 3 tiptir. En derin kısımda yerleşen tipine submuköz denir ve en sık olarak aşırı adet kanamasına neden olur. Çok büyük boyutlarda değil ise histeroskopi dediğimiz özel kamera ile rahim ağzından girilerek alınabilinir. Rahim orta kısmında yerleşen myomlara intramural myom denir ve çok büyük boyutlarda değilse genelde şikayete neden olmaz. Büyük boyutlarda olanlar veya rahim iç tabakasına bası yapanlar ağrı ve aşırı adet kanamasına neden olur. Rahmin en dış kısmında bulunan myomlara subseröz myom denir ve büyük boyutlara ulaştığı zaman ağrı ve komşu organlara bası yaparak sık idrara çıkma ve barsak problemlerine neden olur.

Ameliyat Yöntemleri

Myomları küçültmek için malesef herhangi bir medikal tedavi yoktur. Myomların neden olduğu aşırı kanamayı tedavi için bir takım hormon içeren ilaçlar kulanabilnir veya Mirena denilen progesteron hormonu içeren spiral takılabilinir.

Medikal tedaviler veya mirena % 60 – 80 oranında başarılıdır. Medikal tedaviye cevap vermeyen veya büyük boyutlardaki myomlarda ameliyat yapılması gereklidir.

Ameliyat yöntemi olarak kapalı Laparoskopik Ameliyat tercih edilmelidir. Myom boyutu ne olursa olsun, nekadar sayıca fazla olursa olsun veya yerleşim yeri nekadar rahim iç dokusuna doğru olsun tercih edilmesi gereken ameliyat mutlaka laparoskopidir. Laparoskopik ameliyat sonrası açık ameliyata göre karın içinde daha az yapışıklık olduğu için kişinin gebe kalma oranları daha yükektir.

Ayrıca laparoskopik ameliyat da karında kesi olmadığı için daha kozmetiktir. Hastanın daha az ağrısı olur ve hastaneden daha çabuk taburcu olur. İş hayatına daha erken döner.